HABERLER

Transfer öncesi akaryakıt istasyonlarının emniyet keşiflerinin önemi

   TRANSFER ÖNCESİ AKARYAKIT İSTASYON KEŞİFLERİ

Akaryakıt istasyon keşif amaçlarını temelde 2 madde de sıralayabiliriz. Birincisi istasyonun emniyet gerekliliklerinde eksiklik olup olmadığının kontrolü, ikincisini dağıtım firmalarının transfer yapacakları istasyonları kendi bünyesine katması halinde oluşacak maliyetler.

Ana dağıtım firmaları arasındaki transfer istasyonları ve sıfırdan kurulan istasyonlar baz alındığında bir yıl içerisinde firmanın kendi bünyesindeki toplam istasyon sayısının yaklaşık %10’u kadar daha bünyesine yeni istasyon katılımı gerçekleşmektedir. Bunların içerisinde Seç (Sağlık, Emniyet, Çevre) kültürü gelişmiş bayiler ile birlikte bu kültüre henüz haiz olmayan bayilerde bulunmaktadır. Bu istasyonların keşif ve sonrası uygunluk giderimi yapılmadan transferleri yaşanılabilecek büyük tehlikeleri de koşulsuz kabul etmektir. 

Emniyet gerekliliklerinin eksikliğinden kaynaklı tehlikeler;

Türkiye’de yaklaşık 12000 akaryakıt istasyon bulunmaktadır ve hizmetleri sadece yakıt satışı değildir. Akaryakıt istasyonları Market, kafe, restoran, dinlenme tesisi ve araç yıkama hizmetlerini de müşterilerine sunmaktadırlar dolayısıyla araç sürücüsü olsun olmasın hepimiz istasyonlarda oluşabilecek tehlikelerle iç içeyiz.

Müşteriler istasyonlarda bulunan temasa açık ekipmanlarından ya da ekipman/sistem kaynaklı emniyetsiz durumlardan dolayı geri dönüşü olmayacak büyük zararlar görebilirler.

Kısaca örnekleyecek olursak müşteri teması olan makinelerdeki (yıkama makineleri, hava su saatleri, Akaryakıt pompaları, Kahve – Çay makineleri – Market içi /dışında bulunan elektrikli dolaplar) elektrik kaçaklarından kaynaklı elektrik çarpılması.

Yaşanmış olay,

Antalya’da yaşanan olay 21 yaşındaki müşterinin aracını yıkmak için gittiği istasyonda elektrik akımına kapılarak ölümü.

Ekipmanların sistem kaynaklı oluşabilecek emniyetsiz durumlardan dolayı sebep olabileceği etkenleri kısaca örnekleyecek olursak,

Yer altı tankları ve yakıt mal hatlarında oluşabilecek kaçaklardan kaynaklı akaryakıt sızıntılarının çevreyi kirletmesi, yakıtların belirli bir noktada birikerek istasyon patlamalarına sebebiyet vermesi. Genel emniyet kesici sistemlerin olmaması veya devre dışı olmasından kaynaklı geri dönüşü olmayacak kazalar.

Geçmişte zemin seviyesindeki düşük kotlarda biriken patlayıcı gazlar sebebiyle patlama, Akaryakıt istasyonunda elektrik panosunun patlaması sonrası çıkan yangın gibi

Ana dağıtım firmalarının üzerine düşen yük müşterilerinin güvenli bir şekilde istasyon sahası içerisinde ihtiyaçlarının karşılaması ve müşterilerini güvenle uğurlamasıdır.

Bu sebeple istasyonların emniyet gereklerini karşılaması gerekmektedir ve bünyelerine katmayı planladıkları istasyonlarda mutlaka emniyet gerekliliği sistemlerini kontrol ettirmeli ve istasyonun bütün ayrıntılarıyla resmini ortaya koymak durumundadırlar. Elbet teki bu işlemler uzman bir ekip tarafından yapılmalı ve raporlanmalıdır.

 

 Tora Petrol olarak istasyon transfer keşiflerini uzman ofis kadromuz, merkez saha ekipleri ve Türkiye’nin dört bir yanında bulunan uzman bölge servislerimizle Türk Standartları (TS12820), Elektrik İç Tesisat Yönetmeliği, Elektrik Tesislilerinde Topraklamalar Yönetmeliği ve Ana dağıtım iç prosedürlerinde yer alan emniyet gerekliliklerine göre yapmaktayız.

 Tamamlanan keşif ’e ilişkin raporlar departman sorumlusunun onayının ardından dağıtım firmasına nihai rapor olarak maliyetleri ile birlikte sunulmaktadır.

 
FATİH KARAMAN
BAKIM SORUMLUSU

Share