Çift cidarlı tank kaçak algılama sensörü

Çift cidarlı tank kaçak algılama sensörü

Akaryakıt istasyonlarında kullanımı zorunlu olan çift cidarlı tankların otomatik olarak sızıntı kontrolünü yapan sistemler kurmak, TSE 12820 standartlarına göre EN 13160 zorunludur. Bu anlamda yeni nesil çift cidarlı tanklara uygun basınçlı tip kaçak algılama kontrol sistemleri, hızlı ve kolay kurulumu ve düşük bakım maliyetlerinin yanı sıra uzun yıllar boyunca yapabileceği etkili kaçak takibi sayesinde en ideal çözüm olmaktadır.

EN 13160 Sınıf 1 Kaçak Algılama Sistemleri

 

Bu sistemler akaryakıt tankın cidarları arasına basınçlı hava/azot gazı uygulanması veya cidarlar arası vakum uygulanması prensibi ile çalışıyor. Cidar arasındaki basınç sürekli izlenerek bir anlamda da tankın cidar arası sürekli test ediliyor. Bir kaçak tespit edildiğinde yakıt çevreye saçılmadan gerekiyorsa tank boşaltılabiliyor.  BU tip cidar arası kaçak kontrol sistemlerinin EN 13160-2 sertifikası olması zorunludur.

 

 

EN 13160 Sınıf 2 Kaçak Algılama Sistemleri

 

Bu sistemlerde tankın cidar arasına doldurulan antifrogen bir sıvı ve bu sıvının seviyesini kontrol etmek için tank menholüne yerleştirilen bir hazne bulunuyor. Cidarlardan herhangi birinde gerçekleşen kaçak cidar arasındaki sıvının seviyesi değiştiriyor. Menholde bulunan hazne sayesinde bu izlenebiliyor.  Bu sistemlerin ATEX ve EN 13160-3 sertifikası olmak zorundadır.

 

Tankın cidar delindiğinde, antifrogen sıvı ya tankın içerisine ya da dışarıya kaçarak kirlenmeye sebep olmakta. Her ne kadar bu sıvının çevre dostu olduğu söylense de, aradan geçen yıllar ve öğrenilen yeni bilgiler bu sıvının yer altı sularını kirlettiği yönünde. Buna ek olarak kullanılan sıvıların bazılarının zaman içerisinde kimyasal tepkimeye girerek (mantarlaşma) jel kıvamına geldiği ve bu yüzden görevini yerine getiremediği anlaşılmıştır.